Ile kosztuje quad? Przegląd wybranych modeli

on
Kategorie:Bez kategorii

Dżentelmeni o pieniądzach nie rozmawiają. Dlaczego? Bo je mają! Nikt jednak nie zabroni im rozmawiać o tym, na co można wydać owoce ciężkiej pracy. Czy zakup quada jest dobrym pomysłem na spożytkowanie budżetowej nadwyżki? A jeśli tak, to jaka kwota zniknie z konta po wizycie w salonie?

Wzrastająca popularność czterokołowców

Rynek quadów w Polsce przeżywa okres prosperity, a sprzedaż czterokołowców rozwija się bujnie niczym tropikalna roślinność. Trend ten dotarł nad Wisłę z Europy Zachodniej, a popularność tych maszyn przekłada się na wzrost zainteresowania wśród klientów. 

Dziś już nikogo nie dziwi quad będący prezentem na pierwszą komunię świętą dla dziewięcioletniego dziecka. Czy to podarek udany, to już kwestia dyskusyjna. 

Jeszcze do niedawna, aby stać się posiadaczem czterokołowca najbardziej prestiżowych marek, klienci musieli angażować się w prywatny import z zagranicy bądź rozważyć ofertę na rynku wtórnym. Obecnie, w Polsce pojawiają się kolejne salony firmowe czołowych producentów, a rodzimy rynek coraz bardziej przypomina standardy zachodnioeuropejskie. 

Od czego zależy cena quada

Cenami quadów rządzą prawidła tożsame z przemysłem samochodowym. Cena maszyny w głównej mierze uzależniona jest zatem od czynników takich, jak m.in.:

  • prestiż marki,
  • miejsce produkcji,
  • moc silnika,
  • wyposażenie,
  • dostępność sieci dealerskiej i serwisu,
  • długość gwarancji,
  • niezawodność sprzętu,
  • przeznaczenie quada,
  • opinie użytkowników.

Światowa czołówka

Wśród quadów z górnej półki, największym prestiżem cieszą się producenci amerykańscy, kanadyjscy i japońscy. Firmy, takie jak Polaris, Yamaha czy Can-Am zapracowały na swoją pozycję przez lata doskonalenia technologii. 

Warto zauważyć, że w przypadku czołowych producentów, wielu z nich zaczynało swoją przygodę w branży od projektowania i konstrukcji skuterów śnieżnych i maszyn przeznaczonych do poruszania się w trudnym terenie. Niewątpliwie, doświadczenia te zaprocentowały w budowaniu lepszych i sprawniejszych czterokołowców.

Firmy rozwijające się i chiński pościg

Z kolei tajwańska marka TGB zasłynęła z produkcji niezawodnych automatycznych bezstopniowych przekładni CVT. Z czasem producent z Tajpej wyspecjalizował się w produkcji skrzyń biegów, używanych także przez konkurentów oraz firmy z branży samochodowej.

O ile tajwańskie maszyny uznawane są za średnią półkę, to maszyny z Chin plasują się na dole stawki. Producenci z Państwa Środka starają się konkurować ceną, ale ich quady ustępują jakością, właściwościami i prestiżem maszynom wiodących producentów.

Wybór czterokołowca znad Jangcy może być jednak uzasadniony w przypadku początkujących użytkowników, którzy jeszcze nie są jeszcze w pełni przekonani do pojazdów ATV. Ewentualne uszkodzenia lub zniechęcenie w takim przypadku nie będzie się wiązać z wielką stratą finansową – prawdopodobnie najbardziej ucierpi duma.

Najtańsze quady na rynku

Quad 125 jest maszyną wyposażoną w silnik o pojemności nieprzekraczającej 125cm³. To wartość graniczna, powyżej której trzeba legitymować się prawem jazdy kategorii A. Z tego też względu czterokołowce o niewielkiej mocy i pojemności silnika kupowane są przeważnie dla dzieci. 

Najtańsze quady na rynku kupić można już od około 2 000 – 3 000 zł. Istnieją nawet modele dostępne za kwotę poniżej 1000 zł – są to jednak maszyny o napędzie elektrycznym i trudno je uznać za pełnoprawne czterokołowce. Absolutne minimum, jakie trzeba wyasygnować na pojazd, jakim jest tani quad 125 chińskiej produkcji to 3 200 zł.

Quad 250

Nieco poważniejsze maszyny zaczynają się od pojemności 250 cm³. Mająca siedzibę w Państwie Środka firma, proponuje swój model Bashan 250. Producent zaopatrzył maszynę w czterosuwowy silnik o mocy 24 KM. 

Aby usiąść za kierownicą quada 250, należy legitymować się prawem jazdy kategorii B lub B1. Po wizycie w salonie chińskiego producenta, na naszym koncie ubędzie od około 10 000 do 15 000 zł.

Ile kosztuje dobry quad

Ceny czterokołowców z prawdziwego zdarzenia rozpoczynają się jednak od około 32 000 zł. Za tą kwotę możemy nabyć model CF Moto C Force 520. W zamian dostaniemy maszynę o mocy blisko 39 KM i pojemności silnika rzędu 500 cm³. Czterokołowiec w sposób skuteczny konkuruje na rynku designem, wyposażeniem i osiągami.

Dysponując kwotą 40 000 – 55 000 zł, możemy udać się do salonu tajwańskiej firmy TGB i wybrać np. model TGB Blade 600, a nawet TGB Blade 1000. Quad z Tajpej oferuje moc na poziomie ponad 80 KM, dzięki czemu bez trudu poradzi sobie w trudnym terenie oraz jako pojazd rekreacyjno-sportowy. 

Ile kosztuje bardzo dobry quad

Can-Am Outlander 1000 lub Polaris XP 1000 to już światowa czołówka. Aby wejść posiadanie topowych modeli najbardziej prestiżowych marek, trzeba przygotować się na wydatek co najmniej 70 000 – 80 000 zł. 

Ceny Polarisa RZR 1000 mogą przekroczyć barierę 120 000 zł, natomiast jeśli zdecydujemy się na dobranie wyposażenia dodatkowego, to kwoty te bez trudu zwiększymy nawet o kilkanaście tysięcy złotych.

0