Jak wybrać swój pierwszy quad?

on
Kategorie:Bez kategorii

Quad, wszędołaz, czterokołowiec, ATV – to wszystko różne określenia tej samej maszyny. W ostatnich latach obserwujemy prawdziwy boom na quady i już chyba tylko nieliczni reagują zdumieniem słysząc ten termin. Na co zwrócić uwagę przy wyborze pierwszego quada w swojej karierze?

Od kiedy zaczął się boom na quady?

Moda na czterokołowce dotarła nad Wisłę z Europy Zachodniej, gdzie pojazdy ATV święciły triumfy już od przełomu wieków. Quady z czasem i w naszym kraju stały się popularnym pomysłem na prezent, nawet dla dzieci. Z kolei starsi użytkownicy podejmowali mniej lub bardziej udane próby zaistnienia na leśnych bezdrożach lub w sportach motorowych. 

W końcu istnieją też branże, które potrzebują czterokołowców do celów użytkowych. Mowa tutaj m.in. o służbach porządkowych, Policji, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej, ale także bardziej przyziemnych sferach, jak np. rolnictwo i hodowla. 

Na co zwrócić uwagę?

Główne parametry, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze quada to:

  • wiek użytkownika,
  • kategoria prawa jazdy,
  • cena sprzętu,
  • moc i pojemność silnika,
  • umiejętności za kierownicą.

Jakiej maszyny potrzebujemy?

Pytanie o to, jaką maszynę wybrać na pierwszego quada, jest pytaniem o nasze zapotrzebowanie, wiek i doświadczenie za kierownicą.

Każdy, kto miał okazję trochę dłużej pojeździć na quadach, wypowiada niemal sakramentalną formułę o tym, że do pojazdu ATV należy podchodzić z pokorą. Ze względu na swoją moc, konstrukcję i możliwości, quady podatne są na różnego rodzaju wypadki, wywrotki i kolizje. 

Osobiście znam użytkowników, którzy swoją pierwszą przejażdżkę zakończyli w przydrożnym rowie, ponieważ nie byli w stanie okiełznać maszyny. W przeciwieństwie do samochodów osobowych, w czterokołowcach nie możemy liczyć na osłonę karoserii, pasy bezpieczeństwa czy poduszki powietrzne – jesteśmy zdani na siebie i na swoje umiejętności.

Jakie są wiodące marki quadów?

Wśród czołowych producentów czterokołowców wymienia się firmy, takie jak amerykański Polaris, kanadyjski Can-Am, japońskie Kawasaki, Honda i Yamaha, tajwański TGB czy marka CF Moto.

Ceny topowych modeli quadów powyższych producentów oscylują w granicach nawet 60 – 80 tysięcy złotych, co sytuuje te maszyny na tej samej półce, co samochody klasy kompaktowej. 

Co więcej, producenci na tym nie poprzestają i oferują klientom szeroki wachlarz wyposażenia dodatkowego, obejmującego m.in. owiewki, bagażniki, osłony, różne rodzaje felg i opon, a nawet takie rarytasy jak możliwość zainstalowania gąsienic! Kiedy tak bujamy w obłokach kolejnych gadżetów, na ziemię może nas sprowadzić cena dodatków, która śmiało osiągnie kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych…

Jest to kwota, za którą można kupić nowego quada produkcji chińskiej, natomiast maszyny ze średniej półki to wydatek rzędu około 30 – 40 tysięcy złotych.

Jakie prawo jazdy na quada?

Po określeniu dostępnego budżetu, kolejną – a być może jeszcze bardziej ważną kwestią przy wyborze pierwszego quada – jest sprawa posiadanych przez nas uprawnień.

Wbrew obiegowej opinii, żadnego czterokołowca nie można prowadzić po drogach publicznych bez ważnego prawa jazdy, natomiast maszyny te dzielą się na poszczególne kategorie. Widok dzieci komunijnych baraszkujących na czterokołowcach nie ma więc wiele wspólnego z prawem, a tym bardziej ze zdrowym rozsądkiem i odpowiedzialnością rodziców.

Mając ukończone 14 lat można wyrobić sobie prawo jazdy kategorii AM, które uprawnia do prowadzenia pojazdów o pojemności silnika do 50 ccm, mocy 8,1 KM i prędkości do 45 km/h. Od lat 16 można uzyskać prawo jazdy kategorii B1. Na jego podstawie dozwolone jest prowadzenie pojazdów o masie do 400 kg w przypadku przewozu osób i 550 kg w przypadku przewozu rzeczy.

Co to jest quad 125?

Dysponując pełną kategorią B, możemy prowadzić quady zarejestrowane jako ciągniki, czterokołowce lub czterokołowce lekkie. Natomiast jeśli w dowodzie rejestracyjnym quad występuje jako motocykl, to możemy być zmuszeni do legitymowania się prawem jazdy kategorii A. Kierujący jest zobligowany do jego przedstawienia, jeśli prowadzi quada o mocy silnika przekraczającej 15 KM i pojemności 125 ccm

Jakie jest przeznaczenie quada?

Kolejnym istotnym zagadnieniem jest przeznaczenie naszego czterokołowca. Jeśli ma służyć do uniwersalnych zastosowań, to warto dopłacić za wyciągarkę i zaczep, który pozwoli na ciągnięcie przyczepy. Jeżeli planujemy odśnieżanie lub zamontowanie gąsienic, to dobrze, aby maszyna dysponowała silnikiem o pojemności powyżej 700 ccm i wspomaganiem kierownicy.

Najważniejszą wskazówką przy wyborze pierwszego quada powinna być jednak rozwaga. Najlepiej zacząć swoją przygodę z maszynami o mniejszej pojemności i niższej mocy, tak aby zapoznać się ze sprzętem, jego możliwościami i zagrożeniami wynikającymi z użytkowania czterokołowca.

0